La orele 18:00 din cei peste 137 mii de tineri aflați în Moldova peste 28,8 mii sau 35,4% au mers deja la vot.
În același timp vârstnicii la această oră s-au prezentat la vot în proporție de 70.7%, cea ce înseamnă o mobilizare de două ori mai mare decât la tineri.
În primele ore ale dimineții prezența tinerilor la vot comparativ cu a vârstnicilor era de 4,3 ori mai mică, dar după orele 12:00 această diferența a început să scadă semnificativ.
Este de menționat că în prezent înregistrăm o mobilizare mai puternică a tinerilor, dar și așa prezența lor lasă de dorit, în special dacă comparăm cu prezența celor din Disaporă.
Astfel Diaspora în condiții foarte dificile, nevoiți să parcurgă sute de kilometri și să stea în rând ore în șir au o prezență la vot aproape egală cu a tinerilor.
